drukarki termotransferowe i termiczne

Uwaga ! super promocja drukarki etykiet SATO !

Drukarki etykiet i etykiety. Teoria druku termicznego i termotransferowego

Odpowiedzi na najprostsze pytania


1. Do czego służą termiczne drukarki etykiet?

Odp.: Do druku etykiet metodą termiczną lub termotransferową.

  • Drukarki etykiet są stosowane do wydruku etykiet samoprzylepnych. Jest to najpopularniejsze narzędzie do szybkiego i łatwego druku różnego rodzaju naklejek samoprzylepnych. Naklejki tego typu są nazywane powszechnie etykietami. Mogą mieć dowolny kształt. Najczęściej spotykany kształt to kształt prostokątny z zaokrąglonymi rogami. Jedynym kolorem jaki można uzyskać z druku termicznego jest kolor czarny. Inne kolory można uzyskać z drukarki termotransferowej stosując odpowiednie kolory taśmy barwiącej.


  • Drukarki termiczne i termotransferowe nie wykorzystują żadnego tuszu ani tonerów.
    Drukarki termiczne wymagają tylko specjalnego papieru (wykorzystuje się właściwości zaczernienia papieru pod wpływem temperatury głowicy drukującej, tzw. etykiety termiczne).
    Drukarki termotransferowe wykorzystują zwykły papier i taśmę barwiącą (etykiety termotransferowe + taśma barwiąca).



    LP 2824 - szerokość wydruku 54 mm
    (2 cale)

    LP 2824
    LP 2844 - szerokość wydruku 104 mm
    (4 cale)

    LP 2844


    Na powyższych fotografiach widzimy drukarki termiczne. Obie drukarki mają górne pokrywy częściowo wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego. Dzięki temu widać włożone szpule z etykietami. W drukarce z lewej strony widzimy rolkę papieru termicznego w kolorze biało-żółtym. Kolor żółty jest fabrycznie naniesiony na etykiety. Są to etykiety zrobione na specjalne zamówienie klienta. Typowe etykiety są zawsze koloru białego tak jak w drukarce z prawej strony. Są to najczęściej stosowane etykiety. Rzadziej są stosowane etykiety okrągłe. Na poniższych rysunkach pokazano typowe etykiety stosowane do druku termicznego.





    Sprawdź ceny etykiet na naszej stronie www.exalt.pl/u12s12k0


    Na fotografii z prawej strony jest pokazany fragment taśmy z etykietami. Etykiety są wstępnie naklejone na podkład ze specjalnego papieru, którego powierzchnia ułatwia łatwe odklejanie etykiety. Dzięki temu można po wydruku łatwo odklejać etykiety i umieszczać je na docelowych artykułach. Etykiety nawinięte na roli można łatwo naklejać ręcznie lub przy pomocy aplikatorów ręcznych lub automatycznych. Zobacz stronę o aplikatorach.

    Taśma z etykietami jest nawijana podczas produkcji na szpule. W ten sposób powstają rolki z etykietami gotowymi do druku. Taśma jest nawijana na tzw. gilzy. Ich średnica wewnętrzna wynosi najczęściej 25 lub 40 mm (lub 76 mm dla dużych drukarek przemysłowych). Średnica zewnętrzna rolki zależy od typu drukarki do której chcemy ją zastosować (patrz fotografia poniżej). Przykładowo do drukarek biurowych ZEBRA stosuje się rolki o średnicy zewnętrznej do 125 mm







    Przykłady czystych i zadrukowanych etykiet prostokątnych i okrągłych.



    Aby powiększyć kliknij na obrazek!

    Aby powiększyć kliknij na obrazek!


    2. Co jest potrzebne do druku termicznego a co do druku termotransferowego?

    Odp.: Do druku termicznego etykiety termiczne a do druku termotransferowego etykiety zwykłe i kalka termotransferowa.

  • Etykiety termiczne są wykonane ze specjalnego papieru (wrażliwego na temperaturę) a etykiety termotransferowe to zwykły papier naklejkowy. W druku termicznym możemy otrzymać tylko kolor czarny a w druku termotransferowym również inne kolory (stosując kolorowe kalki). Papier termiczny i zwykły papier wyglądają tak samo. Nie można ich odróżnić bez wykonania testu na drukarce. Papier termiczny jest droższy od zwykłego papieru o kilka lub kilkanaście procent. Zwykły papier stosowany do druku termotransferowego jest nazywany potocznie papierem termotransferowym (ale nie ma nic wspólnego z materiałami termicznymi).



  • 3. Jaka jest wydajność drukarek - ile można na nich drukować etykiet?

    Odp.: Wydajność drukarek etykiet firmy Zebra jest bardzo duża. Jest to jedna z najlepszych firm na świecie w kategorii cena/wydajność. tabela wydajności


      Czy drukarki etykiet są lepsze od innych drukarek?

  • Głowice termiczne stosowane w tych drukarkach są wyjątkowo trwałe. Należy tylko używać dobrych materiałów i nie stosować drukarek w dużym zapyleniu i w wilgoci. Do większości zastosowań wydajność drukarki Zebra w zupełności wystarczy. Kłopoty z drukarkami i "legendy" o małej żywotności głowic wynikają z tego, że początkowo do zastosowań przemysłowych stosowano drukarki biurowe (w latach 90-tych ceny drukarek przemysłowych były dla nas za wysokie). W tej chwili drukarki są relatywnie tańsze, jest większa świadomość techniczna i użytkownicy nie stosują już tanich drukarek biurowych do drukowania kilkudziesięciu tysięcy etykiet dziennie. Kłopoty wynikały głównie z tego, że użytkownicy nie stosowali reżimu technologicznego zalecanego przez producenta. Drukarka biurowa może drukować najwyżej kilka tysięcy etykiet dziennie... trzeba też robić przerwę na wystygnięcie glowicy (wystarczy około 10 minut). Nie dopuszczalne jest drukowanie kilkudziesięciu tysięcy etykiet jednorazowo. Jeżeli zamierzamy drukować tyle etykiet w ciągu jednego dnia to lepiej kupić lepszą drukarkę. Najlepiej stosować drukarki odpowiednie do wydajności i warunków. Proszę sprawdzić wydajność drukarek określoną przez producenta tu kliknij


  • 4. Co jest lepsze - druk termiczny czy termotransferowy? Czym różni się jakość druku termicznego od termotransferowego?

    Odp.: Lepszy i trwalszy jest druk termotransferowy.
    Druk termiczny jest nieodporny na wysoką temperaturę, wilgoć, udary mechaniczne i czas. Druk termotransferowy nie posiada tych wad ale jest dwa razy droższy.

    Etykiety pochodzące z obu metod są podobne graficznie (prawie identyczne). Różnicę widać dopiero po poddaniu etykiet testom na wytrzymałość. Etykiety termiczne są mniej trwałe i po kilku lub kilkunastu miesiącach (w niesprzyjających warunkach nawet po kilku dniach) płowieją lub czernieją. Druk termiczny stosujemy w przypadkach etykiet o krótkim czasie eksploatacji, np. jako naklejki na artykuły spożywcze, naklejki na pocztę, na paczki, na różne artykuły, których oznaczenia nie muszą być długotrwałe i nie będą narażone na trudne warunki atmosferyczne (będą przechowywane w pomieszczeniach zamkniętych). Z drukiem termicznym spotykamy się np. w supermarketach. Wszystkie wagi elektroniczne drukujące etykiety są wyposażone w drukarki termiczne.
    Druk termotransferowy można pokrótce zdefiniować jako zbliżony do laserowego lub lepszy i wyrażniejszy. Etykiety drukowane termotransferowo mogą być z różnych materiałów. Najczęściej stosowany materiał to zwykły papier naklejkowy (może być też folia lub tworzywo sztuczne). Wadą druku termotransferowego jest dwa razy większa cena wynikająca z konieczności stosowania dodatkowej taśmy barwiącej (potoczne nazwy to kalka, ribbon, taśma woskowa lub żywiczna itp.).


    5. W jaki sposób są drukowane etykiety?

    Odp.: Drukarki etykiet wykorzystują do druku metodę druku termicznego lub jego odmianę druk termotransferowy.

  • Obie metody są bardzo podobne. Do druku termotransferowego stosuje się dodatkową taśmę (kalkę) i inny rodzaj papieru a do druku termicznego tylko sam papier na rolce. Druk termotransferowy jest dwukrotnie droższy od druku termicznego. Sam papier jest tańszy ale trzeba też uwzględnić kalkę potrzebną do zadrukowania tego papieru co w sumie daje taką różnicę. Przy stosowaniu etykiet z folii metalizowanej i bardzo trwałych nadruków z taśmy żywicznej koszt może wzrosnąć nawet kilkunastokrotnie. Tak czy inaczej jest to najbardziej skuteczna i ekonomiczna metoda druku.
    Zasada druku termicznego jest pokazana na rysunku. Etykiety samoprzylepne są rozmieszczone w jednakowych odstępach na taśmie ze specjalnego łatwo odklejalnego materiału (na tzw. podkładzie). Etykiety odwijane z rolki są wciągane przez mechanizm drukarki przez wałek napędowy. Taśma z etykietami jest dociskana do wałka głowicą termiczną. W trakcie przesuwania etykiet pod głowicą jest wytwarzana temperatura. Etykiety są wykonane z materiału termicznego (termoczułego). Pod wpływem temperatury czernieją. Głowica rozgrzewa się w kontrolowany sposób (sterowana mikroprocesorem) i pozostawia w ten sposób znaki na papierze. Wszystko jest zsynchronizowane z przesuwem papieru pod głowicą. W taki sposób pojawiają się napisy, kody i rysunki na etykiecie.

  • Druk termiczny

    Druk termotransferowy
    Zasada druku jest identyczna. W drukarce termotransferowej stosuje się dodatkową rolkę z taśmą (kalką) i inny papier na etykiety. Druk termotransferowy jest bardziej trwały i odporny na temperaturę (nie czernieje pod wpływem silnego światła słonecznego) ale jest droższy. Jeśli nie zamierzamy przechowywać znakowanych artykułów latami, nie będziemy ich wystawiać na działanie promieni słonecznych to wystarczy zastosować drukarkę z drukiem termicznym.



    6. Jak wyglądają i ile kosztują taśmy termotransferowe używane do barwienia etykiet termotransferowych ?

    Odp.: Najczęściej stosowane są taśmy czarne i wyglądają dokładnie jak na poniższej fotografii ... (Przejdź do cennika klikając na fotografię).

      Taśmy termotransferowe są określane również następującymi nazwami:
    • ribbon
    • kalki
    • kalki barwiące
    • folie do druku
    • folia termotransferowa
    • folia do etykiet
    • itp.

    powiększ obrazek klikając na ten link
    Sprawdź ceny taśm termotransferowych!

    Rodzaje taśm termotransferowych
  • Taśmy woskowe
    Taśmy woskowe przeznaczone są do zadruku etykiet papierowych oraz kartoników. Posiadają dość niską temperaturę topnienia, przez co wydruk ma ograniczoną odporność na ścieranie. Pomimo to zapewniają wysoką jakość druku grafiki, kodów kreskowych i innych elementów.
  • Taśmy woskowo - żywiczne
    Taśmy woskowo - żywiczne służą do zdruku etykiet oraz kartoników, które narażone są na ścieranie i inne czynniki zewnętrzne, typu wilgoć i tempratura.
  • Taśmy żywiczne
    Taśmy żywiczne przeznaczone są do drukowania etykiet foliowych i przywieszek z tworzyw sztucznych, takich jak: PE, PET, PP, PVC.
  • Taśmy Textile
    Taśmy Textile przeznaczone są do zadruku materiałów tekstylnych takich jak nylon i satyna. Zapewnia znakomitą odporność na ścieranie nawet przy temperaturze 150oC. Nadruk nie rozmazuje się przy prasowaniu i jest odporny na pranie i czyszczenie chemiczne (mokre i suche).
    Więcej szczegółowych informacji

  • 6A. Ile można wydrukować etykiet z jednej taśmy termotransferowej i jak to policzyć?

    Odp.: Taśma termotransferowa wysuwa się równocześnie z etykietami. Wystarczy podzielić długość taśmy termotransferowej przez wysokość etykiety.

    Przykładowo: taśma do drukarek biurowych zebra ma stałą długość 74m. Ilość etykiet jaką można wydrukować obliczamy ze wzoru: długość taśmy podzielić przez wysokość etykiety. Na przykład dla etykiet o wysokości 20mm będzie to 3700 etykiet ponieważ 74 metry podzielić przez 20mm to się równa 3700. Rózne szerokości taśm stosuje się do różnych etykiet, bo jeśli użyjemy taśmy o szerokości 110mm do etykiety o szerokości 32mm wykorzystamy tylko 1/3 powierzchni taśmy. I właśnie dlatego stosuje się różne szerokości taśm aby zaoszczędzić na kosztach. Poprostu taśma o szerokości 33mm jest tańsza od taśmy 110mm a efekt jest taki sam.
    zobacz cennik taśm wraz z parametrami


    6B. Jak dobiera się szerokość taśmy termotransferowej do szerokości etykiet ?

    Odp.: Stosuje się szerokość taśmy jak najbardziej zbliżoną do szerokości etykiet.

    Przykładowo: mamy etykiety o szerokości 30mm. Do takich etykiet mamy możliwość wyboru taśm o szerokościach 33mm, 64, 84 lub 110mm. Wybieramy najbardziej zbliżoną do 30mm czyli taśmę o szerokości 33mm.

    Można również jeżeli jest taka możliwość wybrać jeszcze bardziej optymalny wariant: zastosować etykiety dwurzędowe (wtedy lepiej wykorzystamy głowicę - nie bedzie scierać się w jednym miejscu) i zastosujemy szerszą tasmę obejmującą dwie etykiety naraz, czyli o szerokości 64mm. Takie rozwiązanie powoduje zwiększenie szybkości druku ale przedewszystkim oszczędza głowicę gdyż jej powierzchnia ściera się równomiernie.
    zobacz cennik taśm wraz z parametrami


    7. Co oznaczają parametry drukarki?

  • Co oznacza szerokość druku ?

    Szerokość druku oznacza, że drukarka drukuje etykiety o dowolnej szerokości nie większej od właściwego parametru. Tzn. drukarka o szerokości wydruku 104 mm może zadrukować dowolne etykiety o szerokości nie większej od 104 mm.

  • Co oznacza rozdzielczość drukarki 200dPi lub 300dPi ?

    Parametr rozdzielczości druku oznacza ile punktów na cal potrafi wydrukować drukarka. Typowa rozdzielczość druku wynosi 200dPi co oznacza, że najmniejszy piksel (fragment druku) ma rozmiar 0,127 mm. Dla rozdzielczości 300 dPi wartość ta wynosi 0,0846 mm

    Rozdzielczość drukarki określa się za pomocą ilości puntów możliwych do wydrukowania na szerokości 1 cal (=2,54cm)
    Po przeliczeniu na polskie jednostki miary otrzymujemy następujące wartości:

  • 150 dpi = 6 punktów / mm
  • 200 dpi = 8 punktów / mm
  • 300 dpi = 12 punktów / mm
  • 600 dpi = 24 punkty / mm


    8. Jak wydrukować etykiety o szerokości przekraczającej możliwości drukarki ?

    Odp. Można odwrócić orientację etykiety, jak pokazano na rysunku.

    Etykiety można projektować i drukować w pozycji normalnej i odwróconej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można drukować na wąskiej drukarce etykiety o dowolnej szerokości ale o ograniczonej wysokości. W wypadku drukarki LP2824 jest to 54mm.



    9. Czy można drukować kolorowe etykiety ?

    Drukarki termiczne drukują tylko na czarno. Drukarki termotransferowe mogą drukować inne kolory poprzez zmianę koloru taśmy barwiącej ale tylko jeden kolor w jednym przebiegu.

    Stosując drukarki termotransferowe w skrajnym przypadku możliwe jest drukowanie kilkukrotne w różnych kolorach (za każdym razem inny kolor). Jest to metoda nieopłacalna i pracochłonna - lepiej zamówić gotowe etykiety z drukarni z logiem i adresem firmy a resztę uzupełnić na drukarce w kolorze czarnym.



    10. Czy można wydrukować skomplikowane logo lub rysunek ?


    Etykieta drukowana w rozdzielczości 200dPi (200 punktów na cal - najmniejszy pixel druku ma rozmiar 0,127 mm !). Taką rozdzielczość można uzyskać tylko na droższych drukarkach innych firm. W drukarkach ZEBRA nawet najtańsze modele zapewniają taką rozdzielczość !

    Można wydrukować grafikę ale bez odcieni szarości. Programy do edycji pozwalają wkleić dowolne obrazy ale trzeba pamiętać, że ich rozdzielczość będzie ograniczona i nie uzyskamy jakości podobnej do drukarek laserowych lub atramentowych. Powinniśmy wiedzieć, że tekst i kody kreskowe drukowane przez tego typu drukarki są najwyższej jakości a grafika nie jest najważniejszą "daną" do drukowania na etykietach. Skomplikowany rysunek lub logo można najwyżej powiększyć w celu lepszego odwzorowania na papierze. Natomiast jakość liter (fontów) i jakość kodów kreskowych jest bardzo dobra. Wydruki nie różnią się od jakości osiąganej w drukarkach laserowych. Kody kreskowe są bardzo dobrej jakości i bez problemu czyta je każdy czytnik kodów kreskowych. Na jakość wydrukowanych kodów nie ma wpływu orientacja kodu (pionowa czy pozioma) tak jak ma to miejsce w drukarkach innych firm.


    Zobacz wzory etykiet drukowane metodą termiczną lub termotransferową


    11. Jakie kody kreskowe można drukować na drukarkach ZEBRA i jaka jest ich jakość ? Czy będą dobrze odczytywane przez czytniki kodów kreskowych ?


    Etykieta drukowana w rozdzielczości 200dPi. Kody kreskowe są drukowane specjalnym algorytmem druku (EPL lub ZPL). Czytniki czytają dowolnie zorientowany kod. Profesjonalny program dodawany do drukarek zapewnia prawidłowy odczyt kodu wydrukowanego zarówno z pozycji poziomej jak i pionowej!

    Można drukować dowolne kody kreskowe jakie są najczęściej stosowane na świecie. Są dostępne między innymi najczęściej stosowane w Polsce kody EAN 13. Można je dowolnie skalować i drukować poziomo lub pionowo. Nie ma to żadnego wpływu na jakość odczytu przez skanery kodów. Kody kreskowe są bardzo dobrej jakości i bez problemu czyta je każdy czytnik kodów kreskowych. Najwyższą jakość wydrukowanych kodów zapewnia technologia firmy Zebra, która jest światowym liderem w tej dziedzinie.



    12. Czy można drukować polskie lub rosyjskie litery i nietypowe znaki narodowościowe ?

    Drukarkę trzeba najpierw odpowiednio skonfigurować: tu kliknij. Oprogramowanie zawiera też program do ładowania czcionek uwzględniający wszystkie znaki z całego świata. Jeśli chcemy możemy stosować też znaki ściągnięte ze strony www.zebra.com (np. chińskie, arabskie lub indyjskie). Nietypowe znaki są ładowane do pamięci drukarki jednym kliknięciem myszy. Należy tylko wybrać odpowiednie znaki i przeładować je do drukarki. Do ładowania czcionek jest używany oddzielny program, który instaluje się automatycznie podczas instalacji wlaściwego programu. Program nazywa się "fontloader" i instaluje się razem z programami BarOne Lite lub Zebra Designer. Są to programy fabrycznie dodawane do każdej drukarki firmy Zebra.
    Do biblioteki czcionek (fontów) są dodane również wszystkie nietypowe znaki np. symbol dolara lub euro oraz wiele innych znaków specjalnych. Można też dodawać na etykietę dowolne znaki graficzne i obrazki z plików graficznych (jpg, bmp, gif itp.)


    13. Jakie programy są potrzebne do drukowania etykiet i ile kosztują ?

    Do każdej drukarki jest fabrycznie dodawany program do edycji etykiet (bezpłatna niepełna wersja "lite" wystarczająca do większości zastosowań). Nie należy stosować takich programów jak WORD lub inne popularne edytory gdyż nie zapewniają odpowiedniej jakości wydruku ani nie zapewniają czytelności kodu kreskowego. Drukarka może drukować z każdego programu - działa jak każda "windowsowa" drukarka systemowa. Ale najlepsze efekty użytkowe i wizualne zapewniają tylko oryginalne programy ZEBRY lub programy napisane specjalnie dla drukarek ZEBRA. Mogą to być tylko takie programy. Wiąże się to ze specjalnymi komendami sterującymi wydrukiem. Zaoszczędzimy też czas na edycji etykiety. W oryginalnym programie nie musimy ustawiać żadnych marginesów i formatów - wystarczy tylko wprowadzić rozmiary etykiety i zaprojektować etykietę w kilka minut. W Corelu lub Wordzie spędzimy kilkadziesiąt minut na próbach i ustawieniach marginesów. Jest to bardzo pracochłonne i bardzo spowalnia proces edycji dokumentu. Oryginalny program Zebry zapewnia zaprojektowanie etykiety wprawionemu użytkownikowi w kilka minut.
    Proponujemy pobrać pełną wersję programu i sprawdzić jego możliwości. Etykiety projektuje się tak prosto, że nikt z Państwa nie będzie chciał używać innych programów. Oczywiście można też drukować z dowolnych innych programów bo jest to typowa "windowsowa" drukarka. Należy się jednak liczyć z tym , że małe litery i kody kreskowe mogą być nie wyraźne.


    Pobierz pełną wersję "lite" za darmo i w kilka minut sprawdź jego możliwości! Proponujemy pobrać program BarOneLite lub Zebra Designer. Program BarOneLite wychodzi z użycia. Program Zebra Designer to nowy program, który będzie rozwijany w przyszłości (jest to następca programu BarOne)... (programy są małe objętościowo ... mają po kilkanascie MB)

    Zobacz opis instalacji programu dodawanego do każdej drukarki firmy ZEBRA


    14. Czym różni się wersja Lite od pełnej wersji programu Bar One 6.0 ?


    Dla przeciętnego użytkownika praktycznie niczym się nie różni. Program pracuje ze wszystkimi drukarkami ZEBRY. Programy są bezpłatnie dodawane do każdej drukarki (w pełnej wersji Lite bez żadnych ograniczeń lub licencji!)
    Wersja Lite ma zablokowane tylko bardzo zaawansowane funkcje dla korporacji... przeciętny użytkownik nigdy tych funkcji nie używa!. Zobacz opis różnych wersji i porównanie z możliwościami programu Zebra Designer


    15. Z jakich wersji Windows można drukować na tych drukarkach i czy można drukować spod DOSu lub z DOS-owego programu?

    Drukarki posiadają sterowniki do Windows 98SE/NT/2000/XP/2003. Wszystkie sterowniki są na standardowym wyposażeniu drukarki. Jest tam też pełna dokumentacja dla programistów. Programy DOSowe też będą działać ale za pośrednictwem sterownika windowsowego. Może byc potrzebna odpowiednia konfiguracja takiego programu. Drukarki Zebra mogą być też sterowane bezpośrednio z linii komend bardzo prostym językiem programowania Zebra Basic.

    Drukarki ZEBRA są obecne na polskim rynku już od ponad 10 lat i wiele firm pisze programy do tych drukarek

    SPRAWDŹ JAKIE POLSKIE PROGRAMY WSPÓŁPRACUJĄ Z DRUKARKAMI ZEBRA


    16. Jestem programistą. Jak można sterować tymi drukarkami i czy są dostępne dokładniejsze opisy sterowania tymi drukarkami ?

    Drukarkami Zebra można sterować bezpośrednio z DOS-u lub np. ze sterownika mikroprocesorowego prostymi instrukcjami zbliżonymi do języka BASIC. Poniżej znajdują się dokładne opisy dla programistów - podręczniki programisty

      PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT DRUKAREK ETYKIET
  • Podręcznik programisty EPL2 ..... 1999 rok

  • Podręcznik programisty EPL2 ..... 2002 rok

  • Zebra Basic - przykłady kodów

  • Zebra Basic - przykłady kodów (tłumaczenie) dokument w trakcie tłumaczenia

    Tylko do lepszych drukarek z Zebra Basic: Procedura wgrywania programów w ZebraBasic do drukarki (za pomocą hyperterminala Windows można wgrać do drukarki dowolny program lub obraz etykiety). Przykłady prostych programów do obsługi wagi elektronicznej lub skanera kodów kreskowych. Jeden z przykładów zawiera przepis na automatyczne wysyłanie maili przez drukarkę w wypadku przekroczenia zaprogramowanego limitu wydruku lub braku etykiet !

  • Zebra Basic podręcznik programisty

  • Zebra Basic podręcznik programisty (tłumaczenie) dokument w trakcie tłumaczenia

  • Zebra Basic - podręcznik dla wersji x.10 firmware

  • Zebra Basic II - podręcznik dla wersji x.10 vol. 2 firmware ..... 2003 rok

  • ZPL II (rev.1) - podręcznik programisty

  • Nowe możliwości języka ZPL w drukarkach z nową wersją oprogramowania (x.11 firmware for: Xiii, Pax, Stripe i inne)

    Sprawdź też wyniki wyszukiwania w Google dla frazy "podrecznik ZPL"