PRAWNA KONTROLA METROLOGICZNA

LEGALIZACJA WAG NIEAUTOMATYCZNYCH

Sprawowanie nadzoru państwa nad wagami nieautomatycznymi w Polsce (tzw. prawną kontrolę metrologiczną) można podzielić na dwa okresy: sprzed- i po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Przed przystąpieniem Polski do Unii, nadzór państwa obejmował zarówno wymagania dotyczące parametrów metrologicznych tych urządzeń na etapie prototypu (badania typu w ramach zatwierdzenia typu), kontrolę jakości produkcji (legalizacja pierwotna), jak również parametry tych urządzeń w eksploatacji (legalizacja ponowna). Zasady prawnej kontroli metrologicznej określone są w ustawie Prawo o Miarach.

Przystąpienie do Unii Europejskiej zobligowało Polskę do stosowania przepisów prawa międzynarodowego, mającego ułatwić swobodny przepływ towarów i usług w ramach Unii.

Europejskie przepisy prawne, określające wymagania dotyczące parametrów metrologicznych wag nieautomatycznych, zostały wprowadzone do prawodawstwa polskiego ustawą O Systemie Oceny Zgodności. Zakres tych wymagań dotyczy parametrów metrologicznych na etapie prototypu (zatwierdzenie typu EC (WE)) i etapie kontroli jakości produkcji (legalizacja EC (WE)). Na tym etapie kończy się nadzór Unii Europejskiej nad wagami nieautomatycznymi. Kontrola parametrów metrologicznych w eksploatacji w formie legalizacji ponownej może być realizowana dowolnie przez każde państwo członkowskie.

 

 

 

Wagi wprowadzone do obrotu

Przed 01.05.2004

Od 01.05.2004

  1. Mają zatwierdzenie typu wydane przez Prezesa GUM
  2. Były poddane legalizacji pierwotnej
  3. Są okresowo legalizowane (legalizacja ponowna) Rozporządzenie MGiP z 30.03.2005 §7, Dz.U. 05 Nr 74 poz. 653

Terminy: 3 lata od legalizacji pierwotnej (czyli najpóźniej 31.12.2007) lub 25 miesięcy od poprzedniej legalizacji ponownej.

  1. Mają zatwierdzenie Typu EC (WE) wydane przez jednostkę notyfikowaną
  2. Były poddane Legalizacji EC (WE)
  3. Nie podlegają prawnej kontroli metrologicznej w formie legalizacji ponownej Rozporządzenie MGiP z 30.03.2005 §7, Dz.U. 05 Nr 74 w sprawie przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli nie wymienia wag nieautomatycznych, wprowadzonych do obrotu na podstawie ustawy O Systemie Oceny Zgodności, a wyłącznie wagi wprowadzone do obrotu na podstawie ustawy Prawo o Miarach.

Rozporządzenie to jednocześnie uchyla Rozporządzenie MGPiPS z 20.02.2003 w sprawie przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz rodzajów przyrządów pomiarowych, które są legalizowane bez zatwierdzenia typu (Dz.U. Nr 41, poz. 351 oraz Dz.U.04 Nr 82, poz. 754). W uchylonych rozporządzeniach wagi nieautomatyczne były wymienione jako podlegające prawnej kontroli metrologicznej w postaci legalizacji ponownej. Dotyczyło to wyłącznie dwóch przypadków: po naprawie i po uszkodzeniu cech legalizacji lub zabezpieczających.

Przyszłość:

1) Projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw:

W ustawie z dnia 11 maja 2001 r. – Prawo o miarach (Dz. U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2441) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 8:

a) dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

2a. Prawnej kontroli metrologicznej w formie legalizacji ponownej mogą także podlegać przyrządy

pomiarowe wprowadzone do obrotu lub użytkowania w wyniku dokonania oceny zgodności z zasadniczymi wymaganiami określonymi na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz.U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2087) w formie legalizacji WE, legalizacji jednostkowej WE albo deklaracji zgodności, zwanej dalej “oceną zgodności”.”,

Art. 5

1. Wagi nieautomatyczne wprowadzone do obrotu na podstawie przepisów ustawy o systemie oceny zgodności od dnia 1 maja 2004 r. do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają w użytkowaniu legalizacji ponownej na zasadach określonych w ustawie, o której mowa w art. 1, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Wagi, o których mowa w ust.1, powinny być zgłoszone do legalizacji ponownej w następujących terminach:

1) wprowadzone do obrotu w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2004r., przed dniem 1 grudnia 2006 r.;

2) wprowadzone do obrotu w okresie od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, przed dniem 1 grudnia 2007 r..

2) Uzupełnienie do powyższej ustawy art.5:

Art. 5

Proponowany przepis art. 5 uzupełnia lukę w zakresie prawnej kontroli metrologicznej wag nieautomatycznych wprowadzonych do obrotu na podstawie przepisów ustawy o systemie oceny zgodności od dnia 1 maja 2004 r. Brak odpowiedniej regulacji w ustawie – Prawo o miarach uniemożliwiało poddanie w/w wag prawnej kontroli metrologicznej w użytkowaniu. Kwestia ta powinna być regulowana przez prawo krajowe państw członkowskich. Konieczność regulowania tej kwestii była przedmiotem wielu wystąpień producentów i użytkowników wag nieautomatycznych.

 

Nasza opinia

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego Ministerstwo Gospodarki twierdzi, że w okresie od 01.05.2004, do 30.03.2005 wagi nieautomatyczne wprowadzone na rynek nie podlegały prawnej kontroli metrologicznej w żadnej postaci. Naszym zdaniem podlegały w poniższych przypadkach (patrz: Rozporządzenie MGPiPS z 02.04.2004):

Problem w tym czy cytowane rozporządzenie odnosi się do tych wag. Moim zdaniem tak, ponieważ:

Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakres tej kontroli w stosunku do danego rodzaju przyrządów, mając na względzie niezbędność, z punktu widzenia obszarów zastosowań, objęcia określonych przyrządów pomiarowych prawną kontrolą metrologiczną, zakres ilościowy tych zastosowań, dziedziny pomiarowe, w których są one stosowane, oraz zobowiązania wynikające z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych.”

“§2 Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o: ... pkt. 2) przyrządach pomiarowych – należy przez to rozumieć przyrządy pomiarowe wymienione w Rozporządzeniu MGPiPS z 20.02.2003 w sprawie przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz rodzajów przyrządów pomiarowych, które są legalizowane bez zatwierdzenia typu (Dz.U. Nr 41, poz. 351).”

“§1 Prawnej kontroli metrologicznej podlegają przyrządy do pomiaru:

(... ) pkt 6 masy:

(...) b) wagi nieautomatyczne”

Wynika z tego, że nie było żadnych przeciwwskazań aby w wymienionych wyżej przypadkach dokonywać legalizacji ponownej, ale była to sytuacja prawna “z pewnymi niedoskonałościami”. Niedoskonałości te zostały “ujednoznacznione” rozporządzeniem z 30.03.2005, ale zaowocowało to całkowitym wyłączeniem wag, wprowadzanych do obrotu od 1.05.2004 z prawnej kontroli metrologicznej w użytkowaniu.

(Rozporządzenie MGiP z 30.03.2005 §7, Dz.U. 05 Nr 74 w sprawie przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli nie wymienia wag nieautomatycznych, wprowadzonych do obrotu na podstawie ustawy O Systemie Oceny Zgodności, a wyłącznie wagi wprowadzone do obrotu na podstawie ustawy Prawo o Miarach.

Rozporządzenie to jednocześnie uchyla Rozporządzenie MGPiPS z 20.02.2003 w sprawie przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz rodzajów przyrządów pomiarowych, które są legalizowane bez zatwierdzenia typu (Dz.U. Nr 41, poz. 351 oraz Dz.U.04 Nr 82, poz. 754). W uchylonych rozporządzeniach wagi nieautomatyczne były wymienione jako podlegające prawnej kontroli metrologicznej w postaci legalizacji ponownej.)

Czekamy na nową ustawę...

Ściągnij wersję dla Worda (dokument "doc")

 

EXALT.PL